OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Další z manifestů vikingské (post)moderny mi řádně potrápil hudební receptory. Dokonce tak, že jsem téměř měsíc bezmocně bojoval s přívaly tónů z prostor „pod světlem“ a přemýšlel, mohu-li rozlišit hledání motivované touhou nalézat od hledání, které je motivováno pouze rozkoší z této činnosti samé. A tak jsem se ztěží probíjel skrze slupky „Below The Lights“ blíže k jeho jádru, vdechoval esenci nezaměnitelných skladeb, které jsou zakořeněny kdesi v sychravé vikingské minulosti, přičemž se však nikterak nestraní vlivů moderny a (proklatě, to bude zase mumlání!) severské avantgardy. ENSLAVED zkrátka pokračují v experimentaci, započaté zlomovou deskou „Mardraum – Beyond The Within“. Na oko se sice novinkou vracejí k tradičnímu viking blackovému soundu, ale i ten je postaven do nového kontextu, prostoupen novými vlivy, zhmotněn s pozoruhodným nadhledem.
Oproti předchozí desce, která těžila jak z decentních názvuků psychedelie a experimentálního rocku, se nyní ocitáme v nápadně modernějším univerzu. Produkce je o poznání méně dusivá, zvuk trochu odlehčil basům, přidal na čitelnosti a naprosto splňuje jak kritéria „moderny“, tak kritéria „Zotročené DNA“. Výrazný zvuk kytary evokuje místy svištící meluzínu, jinde se deathově zadírá do masa ostře zbroušenými hroty riffů. Mravenčí píli a pedantickou pečlivost ve vrstvení různých mutací kytar ale přeci dobře známe z předchozích desek. Stejně jako hammondy a koketérii s melodický metalem. Překvapit snad může flétna v úvodu „Queen Of Night“ a odlehčené (prog?)rockové intermezzo v „A Darker Place“. „Below The Lights“ tedy není převratné, přesto je svěží a nové. Své můžeme přičíst výtečným, byť poměrně komorním samplům, zejména pak industriálním ruchům pod rozběsněnými elektrickými živly a citlivě vloženým klávesovým podkresům. Není jich mnoho, ale své odvedou. Nutno vyzdvihnout i vokální party – klasický skřehot, křišťálové vikingské chóry („Heavenless“), zpěvné party. Žádná touha po „hitovém potenciálu“ (urghhhh…), načechrané melodii, kdepak! Vokály jsou věrnými služebníky atmosféry. Atmosféry, která kupodivu neztrácí na přesvědčivosti čistokrevných eposů, jakým byl skvost „Eld“. Je stále pravověrně severská, jen zralejší, zamyšlenější, více ponořená do nálad než do příběhů a okázalých nacionalistických gest. Stejně lze charakterizovat hudební náplň, možná ne tak ucelenou a komplexní jako na „Monumension“ (zejména nejdelší track „The Crossing“ je jaksi… samoúčelný a rozvleklý), vyžadující neustálý zápas, pozornost, vcítění. Žádná tisící mutace black metalu. Nový tvar, těžící ze starého. ENSLAVED dost možná neznají „kam?“ svého hledání, ale přesto mi působí rozkoš sledovat tok jejich hudebních myšlenek.
Po měsíci těžkých bojů tak hlásím na severní frontě klid, v duši dobrý pocit a další z výtečných severských alb od kapely, která pochopila, že stát na místě znamená vyhnít zevnitř…
Po měsíci těžkých bojů tak hlásím na severní frontě klid, v duši dobrý pocit a další z výtečných severských alb od kapely, která pochopila, že stát na místě znamená vyhnít zevnitř…
9 / 10
Ivar Björnson (Peerson)
- kytara, klávesy
Gruttle Kjellson
- basa, vokály
Dirge Rep
- bicí
1. The Crossing
2. Heavenless
3. A Darker Place
4. Queen of Night
5. A Dead Stare
6. As Fire Swept Clean the Earth
7. Ridicule Swarm
Heimdal (2023)
Utgard (2020)
E (2017)
In Times (2015)
RIITIIR (2012)
Axioma Ethica Odini (2010)
Vertebrae (2008)
Ruun (2006)
Isa (2004)
Below the Lights (2003)
Monumension (2001)
Mardraum: Beyond the Within (2000)
Blodhemn (1998)
Eld (1997)
Frost (1994)
Vikingligr Veldi (1994)
Hordanes Land (EP) (1993)
Datum vydání: Pondělí, 5. května 2003
Vydavatel: Osmose Productions
Stopáž: 46:19
Produkce: Pythen + Enslaved
Studio: Grieghallen, Bergen (NOR)
Kontakt: EnslavedUnion Ans, Georgernes verft 12, n-5011 Bergen, Norway
škoda, že jsem tak nějak moc fixovanej na jejich začátky, toho už se asi nezbavím, ale i tohle je opravdu dobrý. As Fire Swept Clean The Earth je fakt geniální skladba
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.